שאלות ותשובות

מאת: אמיר

שאלה: שלום, השאלה שלי הינה לגבי צהבת B. האם אני יכול להדבק במחלה מיחסי מין אוראלים, כאשר הבחורה היא זאת שיורדת לי (אני לא יורד לה), ואם קיים סיכון כזה האם הוא קלוש? כמה אחוז ? כמו כן עשיתי רק את החיסון הראשון נגד המחלה כיוון שאין לי מספיק זמן, שבוע הבא אני טס לחו"ל, האם זה יגן עלי ? תודה רבה

תשובת המומחה:

שלום רב אמיר, ותודה על פנייתך.

נגיף צהבת B מעוברת במרבית המקרים באמצעות דם. אך הנגיף יכול להימצא גם ברוק, זרע, והפרשות מהנרתיק.

ולכן, כאשר מדובר ביחסי מין אוראליים, הסיכוי להידבק במחלה אכן קיים – באמצעות הרוק, או, באמצעות הדם, אם וכאשר ישנם סדקים או חתכים באזור הפה אצל בת הזוג בזמן היחסים.

הסיכויים להידבקות באמצעות רוק קלושים באם מדובר ביחסים חד פעמיים. כאשר מדובר ביחסים קבועיים, הסיכויים להידבקות עולים בעשרות אחוזים.

מקווה שעזרתי.

 


מאת: תמר

שאלה: שלום וברכה דוקטור. גילו אצל אמא שלי הפטטיס C . מס' שאלות לגביי זה: 1. הבנתי מהמאמר שלך שהמחלה הזאת מועברת דרך הדם. כמה זמן לקוח למחלה להתפשט בגוף?.. כבר 7 שנים היא סבלה באזור הכבד אחרי גרידה שעברה ובכל פעם שעשתה בדיקה לא מצאו כלום. רק היום מצאו. לפני כיותר מחצי שנה נכוותה קשות ואושפזה בבהי"ח "סורוקה" תקפה מאד ארוכה יכול להיות שמשם זה הועבר לה?.. אני יודעת שאלו השערות בלבד אך אלו 2 האופציות היחידות שהיתה נגיעה עם דם.. 2. מה ההשכלות של המחלה ,האם היא בלתי הפיכה?.. ובמידה ולא כמה זמן הטיפול בה והאם היא יכולה לחזור?.. 3. התופעות לוואי הן קשות?..האם היא יכולה ותוכל לתפקד כרגיל במהלך הטיפול??.. בבקשה ממך תענה על שאלותיי זה מאד חשוב לי.. מראש תודה! תמר..

תשובת המומחה:

התפשטות הנגיף היא מיידית – אך החיידק כה קטן בהתחלה, שלגוף יכול לקחת עד כ 6 חודשים לפתח נוגדנים לנגיף, וזיהוי הנוגדנים היא הדרך לאבחן את הנגיף בבדיקות דם. אם היא סבלה 7 שנים, ככל הנראה לא היה מדובר בהפטיטיס C אלא במחלה אחרת. יכול להיות מאוד שהנגיף הועבר בעת היותה בבית חולים סורוקה, כמו שאת אומרת זה היה בתקופה של קצת יותר מחצי שנה – אך כמובן זו השערה בלבד.

ההשכלות תלויות בחומרת הנגיף. במקרה שלא מדובר בהפטיטיס C כרוני, בין 15-45% מבין אלו שנדבקו בנגיף, הנגיף יעלם בעצמו כ- 6 חודשים לאחר הידבקות במחלה.

במקרה של הפטיטיס C כרוני, ההשלכות יכולות להיות רבות, כגון: שחמת, מחלות כבד סופניות, ואחור קטן יחסית יפתחו סרטן בכבד.

תופעות הלוואי כתוצאה מטיפול של אינטרפרון יכולות להיות שפעת, חום, וקדחת. תופעות הלוואי כתוצאה מטיפול של בריבאווירין יכולות להיות נשירת שיער ודלקות שונות. מעבר לתופעות הלוואי שצויינו, בדרך כלל אין תופעות לוואי אחרות.

בכל מקרה לכל מקרה צריך להתייחס לגופו, כך שחשוב לפנות פנים מול פנים אל מומחה גסטרו.

מאחל בריאות שלמה והחלמה מהירה לאמך.

 


מאת: יפה

שאלה: חבר שלי חולה בהפטיטיס c עקב שימוש במחט מסמים מה הסיכוי שלי להדבק במחלה? ומה הסיכוי שבעתיד נרצה להביא ילד לתינוק לא יהיה את המחלה? ומאיזה דברים רצוי להמנע כדי לא להדבק?

תשובה:

שלום יפה,

הסיכוי להידבק בהפטיטיס C ממגע מיני הוא קלוש יחסית, (כ- 3%). לכן, מקובל לחשוב שיחסי מין איננו הגורם המוביל להדבקות.
למרות זאת, לא אוכל להמליץ באופן גורף על שימוש בקונדומים.

בכל מקרה, את יכולה לקבל חיסון מהמחלה, מה שיכול למנוע הידבקות.

מאחל לך בריאות שלמה

חזרה    ▲ למעלה