הפטיטיס / צהבת C

מהו דלקת נגיפית מסוג הפטיטיס C?

נגיף הפטיטיס / צהבת C הוא וירוס, גורם מזהם קטן מאד(קטן מחיידק), שאינו מגיב לטיפול אנטיביוטי. וירוס הפטיטיס C הינו וירוס התוקף את הכבד. קיימים סוגים שונים של וירוס מסוג זה, הללו נקראים גנוטיפים. קיימים לפחות 6 גנוטיפים עיקריים ויותר מ-50 תת סוגים.

נגיף הפטיטיס C הוא מן הגורמים העיקריים למחלת כבד כרונית בעולם המערבי. נגיף אחראי לכ 20% ממקרי הפטיטיס הנגיפי החריף, לכ70% ממקרי ההפטיטיס הכרוני שמתוכם כ20% יפתחו שחמת, מחלות כבד סופניות וכ5% יפתחו סרטן בכבד.

הגורמים להפטיטיס / צהבת C

העברת הנגיף מתרחשת במגע דם או מגע עם תוצרי דם הנגועים בנגיף. ברב המכריע של המקרים ההדבקה נעשית דרך פצע בעור או בריריות. שכיחות ההעברה מאם לתינוק אינה גבוהה. במרבית המחקרים נמצא כי רק 5% מהתינוקות שנולדו לנשים נגועות, נדבקו במחלה.

תסמינים וסימפטומים למחלה

רבים מהחולים בהפטיטיס C כרונית אינם מגלים כל תסמינים של מחלת כבד, ואם קיימים תסמינים, הרי שהם קלים, לא ספציפיים, ועל רוב לא רצופים. תסמינים אלו כוללים:

  • עייפות
  • אי נוחות או רגישות קלה בחלק הימני העליון של הבטן
  • בחילות
  • חוסר תאבון
  • כאבי שרירים ומפרקים
  • בחלק מהחולים ניתן למצוא נימי דם עוריים דמויי עכביש, או אדמומית בכפות הידיים

תהליך אבחון הפטיסיס C

האבחון מתבצע בעיקר על ידי בדיקת דם, על ידי היצאות רמות גבוהות של אמינוטרנספראזות , נוגדנים ו-RNA.

קיימת גם אפשרות לעבור ביופסיה של הכבד. למרות שאינה חיונית לאבחון, היא מועילה בדרוג חומרת המחלה ובקביעת דרגת הנזק לכבד. אבחון דלקת כבד חריפה (הפטיטיס C חריפה), נעשה על סמך שילוב של תסמינים כגון צהבת, עייפות ובחילה, יחד עם עלייה ניכרת ברמות ה- ALT בנסיוב ונוכחות נוגדנים, או הופעת נוגדנים תוך כדי התפתחות התסמינים.

אבחון דלקת כבד כרונית (הפטיטיס C כרונית), נעשה כאשר נמצאים נוגדנים ורמות האמינוטרנספראזות בדם גבוהות במשך יותר מ-6 חודשים.

הטיפול במחלה

שתי שיטות טיפול שונות אושרו לשימוש כטיפול בהפטיטיס C:

  • טיפול משולב באלפא איטרפרון וריבאווירין- טיפול מקובל מאוב בישראל ובעולם כולו.
  • טיפול חד תרופתי באלפא אינטרפרון- טיפול הניתן לחולים שהטיפול בריבאווירין עלול להזיק.תכשירי האינטרפרון מופיעים בצורת נוזל ומוזרקים מספר פעמים בשבוע.

ריבאווירין היא תרופה אנטי נגיפית הניתנת בטבליות בליעה.

שעורי התגובה המתמשכת המתקבלים בטיפול המשולב גבוהים יותר משמעותית מאשר בטיפול החד תרופתי, אך הוא כרוך במעט יותר תופעות לוואי.

חזרה    ▲ למעלה