הפטיטיס / צהבת B

מהו דלקת כבד נגיפית הפטיטיס B?

הפטיטיס / צהבת B נדיר יותר (במיוחד בארץ), אך לזיהום בו עלולות להיות השלכות רפואיות חשובות ביותר לטווח הארוך. מדובר בצהבת כרונית, שעלולה לגרום, בין השאר, לשחמת של הכבד (Cirrhosis). שחמת של הכבד נובעת מתהליך דלקתי כרוני של הכבד, המלווה בפגיעה ברקמת הכבד ובבנייה מחודשת של רקמת הכבד שלא במבנה המקורי, אלא עם ריבוי רקמת חיבור. התהליך מביא להפרעה בתיפקוד הכבד, ובהדרגה לאי – ספיקת כבד ואף אפשרות להופעת הפטומה (גידול ממקור כבדי).

תיאור נגיף הפטיטיס B

הפטיטיס B נגרם על ידיוירוס DNA. לוירוס מעטפת חיצונית, בעלת מרכיב חלבוני הגורמת ליצירת נוגדנים מנטרלים כנגדה HBsAg. פנימה למעטפת ניתן למצוא שני אנטיגנים (גורמים ליצירת נוגדנים): HBcAg ו-HBeAg.

נתונים סטטיסטים

תקופת הדגירה 45-180 יום. הצהבת תופיע מתחת לגיל 5 רק ב-10% מהחולים ומעל גיל זה ב- 30%-50%.

שיעור התמותה – 0.5%-1%.

כ- 30 עד 90 אחוז מהחולים שמתחת לגיל 5 יפתחו מהלך כרוני של המחלה. מעל גיל זה רק 2%-10%.

אבחון ומציאת הנגיף בנוזלי הגוף (דם ושתן)

אבחון המחלה מתבצע בעיקר על ידי בדיקת דם וזרע (בעיקר דם). הוירוס עצמו נמצא ברמה גבוהה בדם, כתוצאה צהפרשות מפצעים. הנגיף גם נמצא נמצא בכמות בינונית בנוזל השתן.

בדיקת הדם והזרע יכולים לבדוק את המצאות המחלה על ידי בדיקת רמות הנוגדנים שהגוף מייצר בעת הלחימה בנגיף.

בשלב החריף נתן למצוא בסרום את HbsAg. האנטיגן נעלם כשלושה חודשים לאחר תחילת המחלה. נוגדנים מטיפוס IgM כנגד HBcAg, מופיעים גם כן בתחילת המחלה ונעלמים כששה חודשים לאחר מכן. נוגדני IgG כנגד האנטיגן נשארים כל החיים כעדות לזיהום קודם בנגיף.

מציאות HBeAg, היא עדות לתהליך פעיל. הופעת נוגדנים מטיפוס IgG כנגד HbsAg היא ביטוי לתהליך החלמה ורכישת חסינות מהדבקה חוזרת.

הגורמים למחלה ואופן ההידבקות

הדרך העיקרית כיום להעברת המחלה היא במגע מיני עם חולה. העברה דרך העור באמצעות שימוש במחטים מזוהמות אצל מכורים לסמים, ניקוב אוזניים, כתובות קעקע, אקופונקטורה או תקלה בשימוש במכשור רפואי.

דרך נוספת להידבקות היא בילודים בזמן המעבר בתעלת הלידה.

טיפול במחלה על ידי חיסון סביל (נסיוב)

מושג על ידי מתן אימונוגלובולין ספציפי כנגד הוירוס. החיסון ניתן: לילוד שאמו נשאית, לילוד שאימותיהם חולות, לעובדי מערכת הבריאות שנחשפו לוירוס. החיסון הסביל משולב עם חיסון פעיל.

טיפול במחלה על ידי חיסון פעיל (נוגדנים)

חיסון פעיל- ENGERIX-B הינו תוצר הנדסה גנטית ומכיל 20 מיקרוגרם של ה-HBsAg. המנה לילדים עד גיל 10 מכילה מחצית מכמות זו. החיסון ניתן בשלוש מנות. בין המנה הראשונה לשניה חודש הבדל, והשלישית ניתנת שלשה חודשים לאחר החיסון הראשון. תינוקות מקבלים את המנה הראשונה בסמוך ללידה, השניה בגיל חודש, והשלישית בגיל חצי שנה.

החיסון הוא חלק משגרת החיסונים בישראל. החיסון טוב לכל אחד, אך במיוחד רצוי לקבלו כאשר קיים סיכון מוגבר להדבקה.

תופעות לוואי

קלות כלבד – תגובה מקומית להזרקה, חום, עייפות, ולעתים תפרחת.

חזרה    ▲ למעלה