ניתן לחזות את הצלחת הטיפול בהפטיטיס C כבר מהשבוע הראשון

מחקר שהוצג בכנס האגודה האמריקאית לחקר מחלות כבד בבוסטון, ארה"ב קובע:

ניתן לחזות את הצלחת הטיפול בחולי הפטיטיס C כבר מהשבוע הראשון לטיפול

  • במחקר השתתפו 35 חולים מהמרכז הרפואי איכילוב בישראל.
  • המחקר מציג סיכויי הצלחה גבוהים ביותר גם בחולים עם גנוטיפ 1 הנפוץ בישראל והעמיד יחסית לטיפול.

ניתן לחזות את הצלחת הטיפול בחולי הפטיטיס C, המטופלים בפגאסיס (PEGASYS) וקופגוס (COPEGUS) (שתי תרופות אנטי ויראליות מדור חדש הניתנות לטיפול במחלה) כבר מהשבוע הראשון לטיפול, על פי שיעור ירידת רמת הוירוס הגורם למחלה בדם החולים. כיום נדרשים לפחות 3 חודשי טיפול בטרם ניתן לצפות את סיכויי הצלחתו.

במחקר נמצא כי חולים שסבלו מהפטיטיס C מסוג גנוטיפ 1, הנפוץ ביותר בישראל והעמיד לטיפול, שבדמם חלה ירידה של כ – 99% בנוכחות הוירוס בדם בחודש הראשון לטיפול, סיכוי של 83% להגיב היטב לטיפול ולהחלים ממחלתם. סיכויים אלה דומים לאחוזי התגובה שהושגו בחולים עם גנוטיפ 2 ו – 3 (88%), שנחשבים בדרך כלל לקלים יותר לטיפול. תוצאות המחקר הוצגו בכנס האגודה האמריקאית לחקר מחלות כבד, שבו השתתפו מאות מומחי כבד מכל העולם.

הבשורה עבור החולים היא שמשלב מוקדם של הטיפול ניתן יהיה לאמוד את סיכויי הצלחתו ולהמשיכו רק בחולים הצפויים להגיב ולהפסיקו בחולים שאינם מגיבים לו.

טיפול במינון מקובל ואחיד של פגאסיס הביא לתגובה הטובה ביותר שנצפתה עד כה בחולי הפטיטיס C בגנוטיפ 1 (58% שיעור תגובה) ובגנוטיפים 2 –3 הושג שיעור תגובה של 87%.

מחקר ה – DITTO-HCV נערך ב – 13 מרכזים קליניים ומדעיים, בהם 35 חולים שטופלו על ידי דר` יואב לוריא ממרפאת הכבד בביה"ח איכילוב בישראל. במחקר השתתפו 270 חולים כרוניים בהפטיטיס C. המחקר החל באפריל 2001.

מהי הפטיטיס C?

הפטיטיס (צהבת / דלקת כבד) מסוג C היא מחלת כבד זיהומית הנגרמת ע"י וירוס ההפטיטיס C. המחלה מועברת בעיקר על ידי דם נגוע ותוצריו. במרבית הנדבקים מתפתחת מחלת כבד כרונית סמויה המתקדמת לאיטה ומחמירה בחלוף הזמן. הפטיטיס C עלולה לגרום בסופו של דבר לחוסר תפקוד של הכבד (שחמת הכבד) ולסרטן הכבד.

יש לציין, כי הפטיטיס C היא הגורם המרכזי כיום להשתלות כבד. שכיחות המחלה בישראל נעה בין 0.5% – 1%. וירוס ההפטיטיס C נחלק ל – 6 זנים המכונים גנוטיפים. גנוטיפ 1, הנפוץ בישראל, הוא העמיד ביותר לטיפול.

אודות פגאסיס וקופגוס

הטיפול המקובל במחלה הינו שילוב של שתי תרופות אנטי – ויראליות, פגסיס וקופגוס. פגסיס היא תרופה מדור חדש הפעילה כנגד הוירוס למשך פרק זמן ארוך יותר (7 ימים) מאשר התרופה מהדור הישן (אינטרפרון), שניתנה בזריקה 3 פעמים בשבוע. כתוצאה מכך הטיפול הופך ליעיל יותר וניתן לתת את התרופה בזריקה אחת לשבוע באמצעות מזרק מוכן מראש שפותח לנוחות החולים.

חזרה    ▲ למעלה