נזק לכבד והשלכותיו על תפקוד הגוף – חלק ב'

הנזק לכבד יכול להיות בלתי הפיך. אם וכאשר הכבד בעל רקמה צלקתית וסיבית כמו במקרה שחמת הכבד (צירוסיס) או שמכלים אותו תאים סרטניים באופן כזה שתאי הכבד כבר אינם מתפקדים, וכל הפעולות החיוניות אינן יכולות להתבצע יום ביומו, התוצאה עשויה להיות עגומה וסופית לאדם החולה. גם צהבת נגיפית ודלקות כבד ברמות שונות יכולים להוות פוטנציאל לאי ספיקת הכבד ובכך לשבש את כל תהליכי הגוף עד למוות. ואילו ברמות הנזק המתון יותר (כנזכר בחלק א`), ניתן לשקם את הכבד אם וכאשר האדם יבין שאין הוא סובל מהפרעות עיכול זו או אחרת, ושחגורות השומן סביב מותניו אינן תמיד תוצאה של השמנת יתר, אלא סימפטום של כבד מוגדל. הצעד הראשון בניסיון להבריא כבד פגוע, חייב לבוא תוך שינוי מגמתי ומשמעותי בכל הקשור בהרגלי האכילה וסיפוק כל מרכיבי התזונה החיוניים לשמירה מירבית על בריאות הכבד.

כבד שומני – נגרם מעודף סוכרים פשוטים ושומנים, וחוסר משמעותי בחלבונים. אדם המתבסס על תזונה עתירה בפחמימות ריקות כגון לחמים, עוגות, בורקסים שתיה קלה, ממתקים, חטיפים וכו` ואינו אוכל בשר, דגים עוף, כבד, קטניות על כל סוגיהם, מוצרי חלב וכו` גורם להצפת הכבד בסוכר ושומן לאחר שפונו מהדם והפיכתו לשומני. מצב זה יגרום לעודף בשומני הדם, ולכאבים ברום הבטן העליונה. תזונה עשירה בחלבון ודלה בסוכרים בתוספת ויטמיני B, לציטין וחומצת אמינו מתיונין עשויה להביא לידי הבראה מירבית בהפרעה זו.

כבד שניזוק מרעלים שונים כמו מתכות רעילות, חומרי הדברה, זיהומי אויר, דלקים המכילים עופרת, צבעי מאכל, חומרים משמרים במזון וכמובן תרופות, מעיד כי מלבד התזונה שהייתה חסרה משמעותית בחלבונים גם הייתה חסרה בויטמין C, גופרית, כולין, סלניום אנוזיטול ומתיונין ההכרחיים לסילוק רעלים מהכבד (גופרית נמצאת בירקות כרוביים, בצל ושום) בזמן שכבד ניזוק מדלקות וירליות שונות ובכללן צהבת ובכלל כאשר הגוף חולה או נתון תחת מתח קשה מתרחש פירוק חלבון מתאי הגוף, הגורם להיווצרות אמוניה. תזונה מתקנת עשויה למנוע פירוק חלבונים מהגוף, שימת הדגש צריכה להיות על אכילת יוגורט ביו וחלב המועשר באסידופלוס,להוסיף אנזימי עיכול מעכלי חלבונים כמו פפסין או להגביר את חומצת הקיבה ע"י הוספת חומצה הידרוכלורית או תוספת של ביוטין. בנוסף על כך יש להקפיד על ארוחות קטנות ורצוי תכופות בין 5-6 ארוחות ביום. תוספת של ויטמין C ,E, לציטין כולין, B5 ו- B6 יעזרו לכבד להתנקות מרעליו ואף להבריא עצמו מדלקת וירלית.

חשיבות הסיבים התזונתיים בשמירה על הכבד הוכחה מדעית, הסיבים הנמצאים בפירות וירקות ובדגנים מלאים וקטניות סופחים אליהם עוד במעיים את הרעלים, הסוכרים והשומנים המוצאים מן הגוף דרך הפרשות הגוף. בכך מונעים מהם מלהספג אל הדם וכך להגיע אל הכבד. ביתרונם זה, הדם מגיע אל הכבד הפגוע נקי מחומרים מזיקים ובכך מגדילים את סיכויי ההבראה שלו.

צמח המרפא גדילן מצוי (שן הארי) התבלין כורכומין, מיץ מסלק אדום ומיץ מגזר ידועים בסגולותיהם המרפאים את הכבד ע"י חיזוק וייצור האנזימים שבו ויכולתם לתקוף ולהשמיד את הגורמים מחוללי הנזק וכל זאת בעזרת חומרים מיוחדים הנמצאים בהם ובצבעיהם.

 

השמטה של מזון מהגוף כולל שומנים מחומצות שומן חיוניות בעיקר וסוכרים מורכבים במידה, יגרמו לכבד "לעבודת יתר", עד להשבתתו.
עיקרון ההבראה של כבד פגוע הוא שימת הדגש על אכילת חלבונים, ארוחות קטנות ותכופות ולא פחות חשוב תפריט יומי המבוסס על לא פחות מ-1600 קלוריות מזינות. אשלגן ונתרן יושגו מפירות וירקות טריים. רצוי וצריך להמנע משתיית אלכוהול בעת שהכבד פגוע, ולאחר הבראתו יש צורך לאכול, לפני השתיה. כמו כן על שתית אלכוהול להיות מתונה בהחלט.

לאחר ההחלמה מדלקת כבד או לאחר שיקום של כבד פגוע רצוי להקפיד לא להחשף לאותם גורמים שהסבו נזק לכבד כמו למשל: דלקים מכילי עופרת, תרופות מסויימות וחומרים רעילים אחרים, בשל רגישות כרונית שהכבד עשוי להמצא בה עוד זמן רב לאחר ההחלמה.

יש חשיבות מכרעת לבדיקות תפקודי הכבד לפחות אחת לשנה אצל אלו שחלו בדלקות כבד או שנחשפו לחומרים מזיקים שפגעו בתפקוד הכבד. אין להקל ראש בתפקוד תקין של הכבד ובבריאותו. היות ורק הכבד מסוגל להגן על גופינו מנזקים שנגרמים לנו מרעלים חיצוניים ופנימיים וממחוללי מחלות שונים הנמצאים סביבנו. ללא כבד בריא לא נקרין חיוניות, אנרגיה, מרץ ובריאות כללית טובה.

חזרה    ▲ למעלה