נזק לכבד והשלכותיו על תפקוד הגוף – חלק א'

מאת: אילנה רפלוביץ

למרות שכבד בריא חיוני למען הבריאות ואפשר שמהווה את ההגנה העיקרית נגד סרטן, , מתפשטת בעולם המערבי והמודרני, התופעה החמורה של נזק לכבד, הכוללת את שחמת הכבד שהיא לעיתים קטלנית גם בקרב ילדים. בעיה זו נפוצה כיום ולא רק אצל אלכוהוליסטים כרוניים, אלא אצל אלו הנוהגים לשתות בחברה, אלו בעלי עודף משקל, אלו שנפגעו מתרופות או כימיקלים וכן אצל מי שתזונתו לקויה למכביר.

ישנם רופאים הסבורים שצריכה מופרזת של משקאות קלים, כמו בארה"ב למשל, שם נצרכים 60 מיליון בקבוקים ביום של סוג משקה אחד בלבד, המהווה את אחד הגורמים העיקריים לנזק בכבד. כל חומר רעיל עשוי לפגוע בכבד. כיוון שכולנו צורכים עם המזון, גם קוטלי חרקים כמו DDT, תוספות של משפרי טעם, צבעי מאכל, חומרים משמרים, ניטרטים מדשנים כימיים ולעיתים תכופות גם מים המכילים סבון שהם למעשה מי ביוב מטוהרים, קרוב לודאי שלכל אחד נגרם נזק לכבד. מניעת נזק כזה, צריכה להיות כיום מטרה מתמדת וחשובה בתכלית של תזונה טובה ומתקנת.

הכבד הממוקם מתחת לסרעפת, ממש מעל הקיבה, נחשב לאיבר הגדול ביותר בגוף, כשאלפי פעולות ביוכימיות מתרחשות בו בכל שנייה במשך החיים. כבד בריא מפסיק את פעולתם של הורמונים שהגוף אינו זקוק להם יותר, מייצר חומצות אמינו רבות המשמשות לבניית רקמות וכן מפרק חלבונים לסוכר ושומן כאשר הם דרושים לצורך יצירת אנרגיה או כאשר הם נאכלים בעודף.

הכבד מייצר גם לציטין, כולסטרול, מרה, אלבומין הדם האחראי על הרחקת הפסולת מהרקמות ומספר רב של אנזימים וקואנזימים. הסוכר הופך לעמילן או קליקוגן ונאגר בכבד לשעת חירום. כמו כן מאחסן הכבד ברזל, נחושת, מספר מינרלים, ויטמין A ובמידה מסויימת גם ויטמיני K ,D ,E, וויטמיני B. כבד בריא משמיד היסטמינים שהם מחוללי אלרגיות ורעלים הנוצרים בדלקות שמחולליהם הם חיידקים.

נזק כלשהו לכבד ישבש את תפקודו ויפריע לו לבצע את כל הפעולות האלו ועוד רבות אחרות. נזק קל לכבד גורם לתסמינים מעורפלים כמו הפרעות בעיכול, חוסר אנרגיה, חוסר יכולת לנטרל חומרים רעילים ועוד. האדם הסובל אינו חושד שקיים נזק מעין זה עד שמצבו לא מחמיר.

במחקר מסויים הראו בדיקות של תפקודי הכבד אצל אנשים שלא סבלו מנזק כבד גלוי, והוכח כי סבלו מהתנוונות של תאי הכבד, סינון לקוי ביותר של השומן, רקמות מצולקות רבות ופגמים נוספים. לאנשים אלו שהשתתפו במחקר היה כבד מורחב, כשהם סברו שסה"כ הם הוסיפו שומן סביב מותניהם ואם ישנו כאב ברום הבטן הוא יוחס להפרעות עיכול.

הרבה לפני שניתן לגלות כי אכן קיים נזק לכבד פוחת מספרם של האנזימים והקואנזימים במידה כזו שניצול חומרי המזון הופך למשובש. הגליקוגן אינו מיוצר בקלות, וגגם אינו מאוחסן כמו שצריך מה שעשוי לגרום לעייפות כרונית ועודף משקל כאחד.

המרה תיוצר רק במחצית מכמותה כאשר הכבד ניזוק וכתוצאה מכך יתפתחו בעיות עיכול כרוניות. גם ייצור הלציטין ועיכול השומנים ישתבש. אי יכולתו של הכבד לספק אנזימים הדרושים לשם הפסקת פעולתם של הורמונים שונים, תביא ליווצרות עודפים מהם העשויים לגרום לסימפטומים שונים ולא נעימים. למשל-חוסר יכולתו של הכבד לבטל את פעולת ההורמון המונע היווצרות שתן תגרום למיימת ברקמות. פגיעה בייצור הורמון האינסולין תגרום לעודף ממנו בדם ובכך לרמת סוכר נמוכה באופן קבוע.

כמו כן, פגיעה בייצור אנזימים האחראיים על הפסקת פעולת הורמון התירואיד (יוד) ייצור מצב של תירואיד רעיל, שישבש את תפקודי הגוף. מצבים אלו ניתן לתקן בקלות יחסית ע"י שינוי התזונה תוך שימת דגש על איכותה ולא כמותה, כמו אספקה נאותה של סידן, מגנזיום, יוד וויטמיני A ,E וכל ויטמיני ה-B. כאשר כבד פגוע מאפשר הצטברות של הורמונים נקביים, לעיתים יתפתחו אצל גברים שדיים נפוחים ומוגדלים, אשר ע"י תזונה משופרת ניתן לתקן מצב זה.

דיאטה דלה בויטמיני B ובחלבון גרמה לחוסר יכולת של הכבד לבטל את פעולתם של הורמונים גבריים אצל חולדות. עובדה זו יכולה להסביר את התופעה של שיעור יתר על הפנים ומעל השפה אצל נשים. בכל מקרה שבו אין ניצול יעיל של המזון או נראה כי קיימת הצטברות של עודף הורמונים צריך לחשוד בקיומו של נזק לכבד, כסיבה אפשרית ולשפר את התזונה בהתאם.

למרבה המזל יש לכבד כושר מפליא לבנות את עצמו מחדש. אצל חולדות שקיבלו תזונה נאותה, ושני שליש מהכבד שלהן הוסר, גדל האיבר וחזר לקדמותו תוך שלשה שבועות. אפילו כשיצרו שחמת כבד ניסיונית לפני הרחקת חלק מהכבד, החלה מהר מאד גדילה מחדש בתנאי שכל המרכיבים התזונתיים החיוניים לשם כך סופקו בתפריט. למעשה המהירות שבה משקם הכבד את עצמו, משמשת מדד לקביעת הערך המרפא של מרכיבי תזונה שונים. דיאטות עשירות בחלבונים מלאים ובאיכות גבוהה, ויטמין C וויטמיני B ובעיקר כולין וכן ויטמין E זרזו את צמיחתו של הכבד מחדש.

חזרה    ▲ למעלה