מחלת הכבד השומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול

מאת: שירה זלבר-שגיא, דיאטנית קלינית, פרופ` רן אורן- מנהל יחידת הכבד המכון למחלות דרכי העיכול והכבד, המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי.

מחלת הכבד השומני איננה מחלה חדשה שכן היא ידועה מזה כ- 4 עשורים לפחות, היא למעשה מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי, שעשויה להתפתח למחלת כבד קשה ועד שחמת הכבד. כבד שומני (Fatty liver) הינו מצב בו כמות השומן המצטברת בתאי הכבד עולה על 5 אחוז ממשקל הכבד. הצטברות השומן בתאי הכבד מתרחשת כאשר מסיבות שונות כמות השומן הנכנסת לכבד עולה על כמות השומן היוצאת ממנו. טריגליצרידים הינם סוג השומן העיקרי המצטבר בתאי הכבד, אך לעיתים יש גם הצטברות של סוגי שומן אחרים כולל כולסטרול.

הצטברות השומן (Steatosis) כשלעצמה אינה גורמת נזק משמעותי לכבד, אך לעיתים היא עלולה לגרום למצב דלקתי בכבד ולהצטלקותו (פיברוזיס) עד להתפתחות מחלת כבד כרונית על סיבוכיה.

השלב של דלקת ופיברוזיס נקרא NASH – Nonalcoholic Steatohepatitis, והוא דומה מבחינה קלינית לנזק הנגרם לכבד כתוצאה מצריכת אלכוהול מופרזת .
המעבר מהצטברות שומן בלבד לדלקת וצלקת מוסבר בייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים וחמצון השומן שהצטבר בכבד, תהליך שמוביל לדלקת ולצלקת. מחקרים הראו שכ- 20%-25% מן החולים עם NASH עשויים לפתח שחמת הכבד, כאשר סוכרת וגיל מבוגר יותר (מעל גיל 50) מגבירים את הסיכון. מסיבה זו, אבחון מוקדם ומניעה של החמרת המחלה חשובים ביותר.

על-פי מחקרים שנערכו במקומות שונים בעולם, שכיחות NAFLD באוכלוסייה הכללית היא 20%. השכיחות עולה בקרב אוכלוסיית השמנים ל- 57-74%, ובחולי סוכרת מסוג 2 ל- 28-55%. שכיחות NASH עומדת על 2%-3% באוכלוסייה הכללית ומגיעה ל- 25%- 40% בקרב אוכלוסיית השמנים. המחלה פוגעת בכל גיל (כולל ילדם ונוער), גזע או מין. רוב המקרים מתגלים בעשור החמישי והשישי לחיים.

כבד שומני יכול לנבוע מסיבות רבות ומגוונות ובהתאם לכך ניתן לחלק אותו לשני סוגים:

  1. ראשוני – קשור בהשמנת יתר ובעיקר השמנה באזור הבטן, סוכרת מסוג 2 (שאינה תלויה באינסולין), והיפרליפידמיה (עודף שומנים בדם כמו טריגליצרידים וכולסטרול).
  2. שניוני – נגרם מצריכת אלכוהול מוגזמת, תרופות מסוימות (כגון- טמוקסיפן וקורטיקוסטרואידים), מניתוחים שונים במערכת העיכול, מרעלים סביבתיים, ממחלות מעי דלקתיות. ומדלקת נגיפית של הכבד מסוג C .

כאשר מאבחנים כבד שומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול , יש כמובן לשלול בשלב ראשון צריכת אלכוהול מוגזמת. צריכת אלכוהול מעל ל- 30 גר` (כ- 3 משקאות ממוצעים) ביום לגבר ומעל ל- 20 גר` ביום לאישה עלולים לגרום לכבד שומני. עודף משקל, סוכרת, עודף שומנים בדם ובעיקר טריגליצרידים מעלים את הסיכון לחלות במחלה. הקשר בין גורמים אלו וכבד שומני הוא מצב הנקרא תנגודת לאינסולין. למעשה, כבד שומני, עודף משקל וסוכרת מהווים חלק ממכלול מחלות הנקראות יחדיו "סינדרום התנגודת לאינסולין".

בתנגודת לאינסולין, האופיינית לעודף משקל ולסוכרת, תאי הגוף אינם מגיבים לכמות הרגילה של אינסולין שהגוף מפריש, כפי שמתרחש בתפקוד נורמאלי, וכתוצאה מכך יש עליה ברמות הסוכר והשומנים בדם. עודפי השומן מן הדם מגיעים לכבד ומצטברים בתוכו.

כבד שומני שכיח באנשים בעלי עודף משקל או חולי סוכרת בשכיחות של פי 3-4 לעומת אנשים בעלי משקל תקין ללא סוכרת. יחד עם זאת, כבד שומני עלול להתפתח גם אצל אנשים שאינם מאופיינים בגורמי הסיכון שהוזכרו. לרוב החולים אין כל תסמין של מחלה והם אינם מודעים לה. לעיתים יש תחושת עייפות מוגברת או אי נוחות בצד הימני של הבטן.

כיום מאובחנים מרבית החולים באופן מקרי בבדיקת דם של אנזימי כבד, אשר ערכים גבוהים שלהם בדם עשויים להעיד על נזק לתאי הכבד. בבדיקת אולטרסאונד בטן ניתן לבחון האם יש הצטברות שומן בכבד, הנראית באולטרסאונד כ"כבד בהיר- לבן". לעיתים כבד בהיר באולטרסאונד בטן הוא הסימן היחיד למחלה ללא עליה בדם של אנזימי כבד. בבדיקה גופנית עשוי הרופא להרגיש במישוש כי הכבד מוגדל עקב הצטברות השומן בתוכו. על מנת לדעת אם המחלה התפתחה לשלב של דלקת ו/ או הצטלקות של רקמת הכבד, יש לבצע ביופסיית כבד.

עיקר הטיפול מתמקד במניעה ובטיפול בגורמי הסיכון למחלה, כלומר: ירידה במשקל, הפחתת רמות השומנים בדם, איזון סוכרת קיימת או מניעת סוכרת שטרם פרצה. הטיפול חשוב ביותר למניעת החמרת מצב הכבד, וכן למניעת סוכרת עתידית ומחלות לב. עד כה לא נמצא טיפול תרופתי שהוכח באופן חד משמעי במחקרים.

עקרונות התזונה המתאימים?

  • ירידה מתונה במשקל – כבר בירידת משקל של 10% מן המשקל ההתחלתי, ניתן לראות שיפור ואף איזון רמות אנזימי הכבד בדם וירידה בכמות השומן בכבד. בחלק מן המקרים תהיה גם ירידה או היעלמות של הדלקת ו/ או ההצטלקות של הכבד. יש להימנע מדיאטות דרסטיות הגורמות לירידה מהירה במשקל, שכן מחקרים הראו שהן מזיקות לכבד ואף עשויות לעודד דלקת והצטלקות שלו.
  • מיעוט אכילת שומן, ובעיקר שומן רווי.
  • מיעוט אכילת מזון עשיר בסוכר (כולל סוכר הפירות).
  • סיגול אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.
  • מומלץ להמעיט בצריכת אלכוהול כיוון שכבד שומני רגיש באופן מיוחד לנזקיו.

NAFLD הינה מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי. עמידות לאינסולין ועקה חימצונית עומדים בבסיס התפתחות המחלה. המצב הקל ביותר של המחלה הוא זה הכולל הצטברות שומן בלבד, ואילו המצב המתקדם יותר כולל בתוכו גם דלקת וצלקת. עדיין לא נמצא טיפול תרופתי מספק ל- NAFLD. ירידת משקל, פעילות גופנית וטיפול בגורמי הסיכון הינם הטיפול האופטימלי בינתיים. המחקר מתמקד במציאת תרופה יעילה למחלה.

חזרה    ▲ למעלה