תפקודי הכבד

לכבד מספר רב של תפקידים חשובים והכרחיים:

1. מטאבוליזם של פחמימות
לכבד חשיבות עליונה בשמירת רמת הגלוקוז בדם: הוא מסוגל להפוך גלוקוז לגליקוגן, כאשר רמת הגלוקוז בדם גבוה, ולהיפך. הוא הופך חומצות אמינו מסוימות וחומצות לקטיות לגלוקוז כאשר רמת הסוכר בדם נמוכה. הוא הופך סוכרים אחרים, כמו פרוקטוז או גלקטוז, לגלוקוז, והופך גלוקוז לטריגליצרידים.

2. מטאבוליזם של שומנים
הכבד אוגר טריגליצרידים מסוימים, מפרק חומצות שומן לאציטל קו-אנזים A – בתהליך הנקרא "בטא אוקסידציה", והופך לגופיפי קטון בתהליך הנקרא קטוגנוזיס.
הוא בעל תפקיד חשוב בסינתזה של ליפופרוטאינים אשר מוליכים חומצות שומן, טריגליצרידים וכולסטרול אל מגופי התאים. תאי כבד מסנטזים כולסטרול ומשתמשים בו לייצור מלחי מרה.

3. מטבוליזם של חלבונים
תפקיד הכבד במטבוליזם של החלבונים הינו כה משמעותי, עד כי בלעדיו היה מתרחש מוות תוך ימים ספורים. הכבד מבצע ד-אמינציה (מסיר את הקבוצה האמינית NH2) מחומצות האמינות, כך שהן יכולות להיות מנוצלות לייצור ATP או המרה לפחמימות או לשומן.

הכבד ממיר את התוצר האמוני הרעיל (NH2) לחומצת שתן הרבה פחות רעילה לשם הפרשה בשתן.

תאי הכבד מייצרים את רוב פלסמת החלבונים, כמו למשל אלפא וביתא גלובולינים, אלבומין, פרוטרומבין ופיברינוגן. אנזימי הכבד יכולים לבצע טרנס-אמינציה, העברת קבוצה אמינית מחומצת אמינו לחומר ארח המרת חומצת אמינו אחת לשניה.

4. סילוק תרופות והורמונים
הכבד מנטרך מרעלים או מפריש למרה סמים כגון פניצילין, אריטרומיצין וסולפנואמידים. מבחינה כימית, מסוגל הכבד לשנות או להפריד החוצה הורמוני תירואיד והורמונים סטרואידים, כגון אסטרוגן, אלדוסטרון, אלכוהול, אמוניה ואוריאה.

חילוף חומרי תרופה, הוא אחד מהפעילויות החיוניות של הכבד. רוב החומרים מתמחים בכבד ומומרים בו מצורת מינרלים מסיסה של שומנים לתוצרים קוטביים מסיסים במים שמופרשים החוצה מהגוף ביתר קלות.

5. הפרשה של מרה
בילירובין, המגיע מה-HEME של כדוריות דם בלויות, נספג ע"י הכבד מהדם ומופרש למרה. רוב הבילירובין במרה עובר תהליך של חילוף חומרים במעי ע"י חידק ונעלם בצואה.

6. סינתזה של מלחי מרה
מלחי מרה מנוצלים במעי הדק להכנת תחליב וספיגה של שומנים, כולסטרול, פוספוליפידים וליפופרוטאינים.

7. אגירה
בנוסף לגליקון, הכבד אוגר ויטמינים A, B12, D, E, K ומינרלים- ברזל ונחושת.
תאי הכבד מכילים חלבון הנקרא APOFERRITIN, המצטרף עם ברזל לייצור ה-FERRITIN, הצורה שבה הברזל נאגר בכבד, והוא משוחרר ממנו כאשר יש בו צורך במקום אחר בגוף.

8. פגוציטוזה (בלענות)
תאי הרטיקולואנדותלים (תאי קופר) של הכבד, שצורתם דמוית כוכב, בולעים כדוריותדם אדומות בלויות, כדוריות דם לבנות ומספרסוגים של חיידקים. מצב של הרס תאי דם אדומים מודגש יותר כאשר קיים אי תפעול של הטחול.

9. שפעול ויטמין D
העור, הכבד והכליות משתתפים בהפעלה של ויטמין D.

חזרה    ▲ למעלה