הכבד האנושי

הכבד הוא בלוטה במשקל של כ-1400 גרם (אצל אדם בוגר). הוא ממוקם מתחת לסרעפת ותופס את רוב ההיפוכונדריום הימני וחלק ממערכת הבטן. הוא מכוסה כמעט כולו ע"י קרום הצפק.

מתחת לקרום הצפק, ישנה רקמת חיבור צפופה העוטפת את הכבד כולו.
הכבד מחולק לשתי אונות בסיסיות. האונה השמאלית קטנה יותר, ואילו האונה הימנית, אף היא מתחלקת לשלושה חלקים. החלקים מחולקים כל אחד ע"י כלי דם וסיבים פיברוטיים רבים, היוצרים מבנה תומך לאוניות. האוניות מכילות תאי אפיתל הקרויים Hepatocytes.

תאי האפיטל מסודרים בענפים בלתי אחידים כציפוי פנימי מסביב לוריד הכבד המרכזי. בנוסף לקפילריות, מצויים בכבד מרווחים גדולים יותר הנקראים Sinusoids. מרווחים אלה מסודרים עם תאי קופר. פגוציטים אלו הורסים תאי דם לבנים ואדומים ישנים, חיידקים וטוקסינים שונים.

צינור הכבד, ה-Hepatic, נוצר ע"י התחברות צינורות וצינוריות המרה. אל צינוריות המרה מתרוקנת המרה המופרשת ע"י תאי הכבד, מתוך הקפילילריות. צינור הכבד ממשיך ומתחבר עם הצינור הציסטי ושניהם יחד יוצרים את צינור המרה המשותף. המרה נכנסת לצינור הציסיטי, ונאגרת זמנית בכיס המרה.

גרויים שונים המופיעים לאחר הארוחה, גורמים לכיווץ כיס המרה. כיס המרה משחרר את המרה שנאגרה לתוך צינור המרה המשותף. צינור המרה המשותף וצינור הלבלב נכנסים אל התריסריון, אל צינור משותף, הנקרא The Hepatopancreatic ampulla.

חזרה    ▲ למעלה